Shortlist 2020

Best Children’s Programme

FYI
Fresh Start Media for Sky News

Horrible Histories
Lion Television for CBBC

Jamie Johnson Phoenix Reunited
Short Form Film Company for CBBC

Leaving Care
Chatterbox Media, iPlayer for CBBC

The A List
Kindle Entertainment for iPlayer

The Athena
Bryncoed Productions for Sky Kids

Best Comedy Programme

Derry Girls
Hat Trick Productions for Channel 4

Fleabag
Two Brothers Pictures for BBC Three

Inside No. 9 Live ‘Dead Line’
BBC Studios for BBC Two

Mum
Big Talk Productions in association with the Money Men for BBC Two

Stath Lets Flats
Roughcut Television for Channel 4

This Time with Alan Partridge
Baby Cow for BBC One

Best Daytime Programme

Critical Incident
Reef TV for BBC One

Murder, Mystery and My Family
Chalkboard TV for BBC One

Richard Osman’s House Of Games
Remarkable for BBC Two

The Chase
Potato for ITV

The Customer is Always Right
Firecracker for BBC One

The Repair Shop
Ricochet for BBC One

Best Documentary Programme

Driven: The Billy Monger Story
Oxford Scientific Films for BBC Three

Drowning in Plastic
Raw TV for BBC One

The Abused
Brinkworth Films for Channel 5

Three Identical Strangers
Raw TV for Channel 4

Under the Wire
Arrow Media for BBC Four

War in the Blood
Minnow Films for BBC Two

Best Documentary Series

A Dangerous Dynasty: House of Assad
72 Films for BBC Two

Arabia with Levison Wood
Blackmane Media for Discovery Channel UK

Jade
Blast! Films for Channel 4

Michael Palin in North Korea
ITN for Channel 5

The Great British School Swap
Top Hat for Channel 4

Yorkshire Ripper Files
Wall to Wall for BBC Four

Best Drama Series or Serial

A Confession
TV Studios for ITV

Chernobyl
Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games, HBO for Sky Atlantic

Peaky Blinders
Caryn Mandabach Productions for BBC One

The Cry
Synchronicity Films for BBC One

The Virtues
Warp Films for Channel 4

Top Boy
Cowboy Films, Easter Partisan Films, Dream  Crew and SpringHill Entertainment for Netflix

Best Entertainment Programme

Flirty Dancing
Second Star for Channel 4

I’m A Celebrity…Get Me Out of Here!
ITV Studios Entertainment for ITV

Love Island
ITV Studios Entertainment/Motion Content Group for ITV2

Strictly Come Dancing
BBC Studios for BBC One

Taskmaster
Avalon Television for Dave

Top Gear
BBC Studios for BBC Two

Best Multi-Channel Programme

Bros: After The Screaming Stops
Fulwell 73 for BBC Four

Emma Willis: Delivering Babies
Firecracker for  W

Glow Up: Britain’s Next Makeup Star
Wall To Wall for BBC Three

Jesy Nelson: Odd One Out
October Films for BBC Three

The Rap Game UK
Naked Television for BBC Three

There She Goes
Merman for BBC Four

Best Music Programme

Brian Johnson’s A Life On The Road
Somethin’ Else for Sky Arts

Four to the Floor
Lemonade Money for Channel 4

Jazz 625 Live: For One Night Only
Somethin’ Else for BBC Four

Stormzy at Glastonbury 2019
BBC Studios for BBC Two

The BRIT Awards 2019 with Mastercard
BRITs TV for ITV

The Live Lounge Show
Strawberry Blond TV for BBC Four

Best News/Current Affairs Programme

Al Jazeera Investigations – How to Sell a Massacre
Al Jazeera Media Network for Al Jazeera English

Hong Kong Protest Violence
Sky News for Sky News

One Day in Gaza
BBC Current Affairs London for BBC Two

The Brexit Storm: Laura Kuenssberg’s Inside Story
Vice Studios UK and The Open University for BBC Two

Undercover Hospital Abuse Scandal
BBC Panorama for BBC One

Undercover: Inside China’s Digital Gulag
Hardcash Productions for ITV

Best Original Programme

Flirty Dancing
Second Star for Channel 4

I Am Nicola
Me and You Productions for Channel 4

Jade
Blast! Films for Channel 4

Moon Landing
72 Films for Channel 4

Race Across The World
Studio Lambert for BBC Two

They Shall Not Grow Old
Wingnut Film Productions for BBC Two

Best Popular Factual Programme

Harry’s Heroes: The Full English
Talkback for ITV

Long Lost Family
Wall to Wall for ITV

Our Dementia Choir with Vicky McClure
Curve Media and The Open University for BBC One

SAS: Who Dares Wins
Minnow Films for Channel 4

The Big Hospital Experiment
Blast! Films and The Open University for BBC Two

The Misadventures of Romesh Ranganathan
Rumpus Media for BBC Two

Best Post Production House

Dock 10

ENVY

Films at 59

halo

Molinare TV & Film

Splice

Best Pre-School Programme

Andy’s Safari Adventures
BBC Studios The Natural History Unit for CBeebies

Becca’s Bunch
JAM Media for Nickelodeon

Junk Rescue
Hello Halo Productions for CBeebies

Molly and Mack
BBC Children’s In-House Productions for CBeebies

Shane the Chef
Hoho Entertainment for Channel 5

Zog
Magic Light Pictures for BBC One

Best Single Drama

8 Days: To the Moon and Back
BBC Studios The Science Unit and The Open University for BBC Two

Black Mirror: Bandersnatch
House of Tomorrow for Netflix

Brexit: The Uncivil War
House Productions for Channel 4

Doing Money
Renegade Pictures for BBC Two

I Am Kirsty
Me and You Productions for Channel 4

The Left Behind
BBC Studios for BBC Three

Best Soap/Continuing Drama

Casualty
BBC Studios for BBC One

Coronation Street
ITV Studios for ITV

EastEnders
BBC Studios for BBC One

Emmerdale
ITV Studios for ITV

Holby City
BBC Studios for BBC One

Hollyoaks
Lime Pictures for Channel 4

Best Specialist Factual Programme

100 Vaginas
Burning Bright for Channel 4

Jade
Blast! Films for Channel 4

Our Planet
Silverback Films for Netflix

Surgeons: At the Edge of Life
Dragonfly for BBC Two

The Interrogation of Tony Martin
Story Films for Channel 4

The Planets
BBC Studios, NOVA, WGBH Boston, Tencent Penguin Pictures and The Open University for BBC Two

Best Sports Programme

6 Nations Rugby – England v Scotland
ITV Sport for ITV

A View From The Terrace
Studio Something for BBC Scotland

Cheltenham Festival
ITV Racing, ITV Sport for ITV

ICC Cricket World Cup Final 2019
Sky Sports & Sunset + Vine for ICC TV, Sky Sports World Cup & Sky Sports Main Event

The Ashes
Sky Sports for Sky Sports Ashes & Sky Sports Main Event

The NFL Show
Whisper for BBC One

International Programme Sales

Borderforce USA: The Bridges
TCB Media Rights for Stampede Productions

Butterfly
Fremantle for Red Production Company

Ex On The Beach
Viacom International Studios for MTV International

Expedition with Steve Backshall
Fremantle for True to Nature

Patrick Melrose
Sky Studios for Two Cities, SunnyMarch and Little Island

Years and Years
StudioCanal for Red Production Company

Best Independent Production Company

72 Films

Firecracker

Fulwell 73

Rumpus Media

Sister

Studio Lambert

Channel of the Year

BBC One

BBC Two

Channel 4

Channel 5

ITV

Sky Atlantic

Special Recognition Award

Announced on the night

Timeline TV Moment of the Year

Announced on the night

For entry enquiries
Shane Murphy | +44 (0) 20 8102 0926 | shane.murphy@mbi.london