Winners 2019

Best Children’s Programme

Sponsored by dock10

My Life: Locked in Boy
Sugar Films for CBBC

Best Comedy Programme

Sponsored by Pinewood TV Studios

Derry Girls
Hat Trick Productions for Channel 4

Best Daytime Programme

Murder, Mystery and My Family
Chalkboard TV for BBC One

Best Documentary Programme

The Fight for Mosul
Mongoose Pictures for Channel 4

Best Documentary Series

Sponsored by Canon

Prison
Spring Films for Channel 4

Best Drama Series or Serial

Sponsored by axisVFX

A Very English Scandal
Blueprint Pictures for BBC One

Best Entertainment Programme

Sponsored by NEP UK

Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway Series 15
ITV Studios and Mitre Productions for ITV

Best Multichannel Programme

Sponsored by Finecast

Killed By My Debt
BBC Studios’ The Documentary Unit for BBC Three

Best Music Programme

Later… with Jools Holland: Later 25
BBC Studios for BBC Two

Best News & Current Affairs Programme

Sponsored by h Studio at The Hospital Club

Channel 4 News: Cambridge Analytica Uncovered
ITN for Channel 4

Best Original Programme

Sponsored by IMG Studios

Married to A Paedophile
Brinkworth Films for Channel 4

Best Popular Factual Programme

The Real Full Monty: Ladies Night
Spun Gold for ITV

Best Pre-School Programme

Pablo
Paper Owl Films for CBeebies

Best Single Drama

Sponsored by Elstree Studios

Killed By My Debt
BBC Studios’ The Documentary Unit for BBC Three

Best Soap/Continuing Drama

Coronation Street
ITV Studios for ITV

Best Specialist Factual Programme

The Football Club: Artist in Residence
Storyvault Films for Channel 4

Best Sports Programme

Sponsored by NEP Connect

2018 FIFA World Cup
BBC Sport for BBC One and BBC iPlayer

Best Post Production House

Sponsored by Screen Scotland

Halo Post

International Programme Sales

All Together Now
Endemol Shine Group for Remarkable Television

Best Independent Production Company

Sponsored by Barclays

World Productions

Channel of the Year

Sponsored by Encompass Digital Media

ITV