Winners 2021

Best Children’s
Programme

Sponsored by dock10

I Want to Change the World
Drummer TV for BSLBT

Best Comedy
Programme

Sponsored by Pinewood TV Studios

Friday Night Dinner
Popper Pictures/Big Talk Productions for Channel 4

Best Daytime
Programme

Moving On
LA Productions for BBC One

Best Documentary Programme

For Sama
Channel 4 News/ITN Productions for Channel 4 and Frontline PBS

Best Documentary
Series

Once Upon a Time in Iraq
Keo Films for BBC Two

Best Drama Series
or Serial

Sponsored by Helion Partners

I May Destroy You
Various Artists/Falkna for BBC One

Best Entertainment
Programme

Sponsored by BBC Studioworks

RuPaul’s Drag Race UK
World of Wonder Productions for BBC Three

Best Independent
Production Company

Sponsored by Barclays

Talkback, A Fremantle Label

Best Lockdown Programme
Entertainment, Comedy and Scripted

The Ranganation
Zeppotron for BBC Two

Best Lockdown Programme
Factual Entertainment, Popular Factual and Kids

Springtime on the Farm
Daisybeck Studios for Channel 5

Best Lockdown Programme
News, Documentary and Factual

Dim Ysgol: Maesincla
Darlun for S4C

Best Lockdown Programme
Sport and Live

Last Night of the Proms
Livewire Pictures for BBC One

Best Multichannel Programme

RuPaul’s Drag Race UK
World of Wonder Productions for BBC Three

Best Music Programme

The Live Lounge Show
Strawberry Blond TV for BBC Four

Best News/Current Affairs Programme

Prince Andrew & The Epstein Scandal:
The Newsnight Interview

BBC Newsnight for BBC Two

Best Original Programme

Sponsored by IMG Studios

Your Home Made Perfect
Remarkable TV for BBC Two

Best Popular Factual Programme

Race Across The World
Studio Lambert for BBC Two

Best Post-Production House

Fifty Fifty

Best Pre-School Programme

JoJo and Gran Gran: It’s Time to Go to the Hairdresser’s
BBC Children’s In-House Productions for CBeebies in collaboration with A Productions

Best Single Drama

Sponsored by Screen Scotland

Elizabeth is Missing
STV Studios for BBC One

Best Soap/Continuing Drama

Coronation Street
ITV Studios for ITV

Best Specialist Factual Programme

A House Through Time
Twenty Twenty Productions for BBC Two

Best Sports Programme

England v West Indies – Black Lives Matter
Sky Sports for Sky Sports Cricket

Channel of the Year

BBC Two

Emerging Indie of
the Year

Sponsored by ACF Investment Bank

Label1

International Programme Sales

The Salisbury Poisonings
Fremantle for Dancing Ledge Productions

Special Recognition

Sponsored by EMG UK

ITN

Highly Commended

Best Drama Series or Serial

Sponsored by Helion Partners

I Hate Suzie
Bad Wolf for Sky Atlantic

Best Lockdown Programme
News, Documentary and Factual

The Talk
Whisper/Cardiff Productions for Channel 4

Emerging Indie of the Year

Sponsored by ACF Investment Bank

Dancing Ledge Productions

Premium sponsor

Sponsored by